23/04/2017

החל משנת הלימודים הבאה (תשע”ח): יותר סטודנטים להייטק

שר החינוך ויו”ר המל”ג נפתלי בנט: “לאחר שנים ארוכות בהן המשק הישראלי סובל מחוסר בבוגריי הייטק והצפה במשפטנים – החלטנו לשנות דרמטית את מודל התקצוב כך שיעודד יותר סטודנטים ללמוד מקצועות הייטק על פני משפטים ומנהל עסקים. אנחנו חייבים לדאוג לעתיד הסטודנטים ולעתיד המדינה, וזו אחת הדרכים המשמעותיות ביותר”.

 

  • התמרוץ בסך כולל של עשרות מיליוני שקלים יאפשר לקלוט סטודנטים חדשים למסלולים המבוקשים תוך שמירה על רמת ההוראה האקדמית וצמצום הנשירה ממסלולים אלו.
  • התמרוץ הכספי יסייע למוסדות גם בקליטה והרחבת חברי הסגל אקדמי הבכיר בתחום מקצועות ההיי-טק.
  • זהו צעד ראשון מתוך שורת צעדים ביישום התכנית הרב שנתית, אשר שמה לה כיעד מרכזי את הגדלת מספרי הסטודנטים בהיי טק, בתקציב כולל של 700 מיליון שקלים.

יו”ר ות”ת, פרופ’ יפה זילברשץ הדגישה כי בשנה האחרונה נעשתה עבודת הכנה מקיפה ובמהלכה הצוותים המקצועיים של ות”ת למדו את הנושא לעומק במטרה להתאים את מערכת ההשכלה הגבוהה לצרכים הלאומיים ולצרכי המשק. לדבריה, “ישראל היא מעצמת היי-טק וכדי לשמר את מעמדנו הבינלאומי גם בשנים הבאות אנו נפעל לאפשר למוסדות את התנאים הטובים ביותר להרחבת מעגל הסטודנטים, קליטה של סגל מוביל ובניית תשתיות פיזיות להשגת היעד. לשמחתנו השותפים שלנו במוסדות רואים איתנו עין בעין את הנושא ואני סמוכה ובטוחה שכבר בשנה הבאה נתחיל לקטוף את הפירות”.

תמונה יפה זילברשץ

מל”ג וות”ת ממשיכות בישום התכנית הרב שנתית הכוללת את חיזוק מסלולי הלימוד במקצועות ההיי-טק: בשנת הלימודים האקדמית תשע”ח, המוסדות יזכו לתמרוץ כספי משמעותי בסך של עשרות מיליוני שקלים, תמורת הגדלת שיעור הסטודנטים המתקבלים ללימודי תואר ראשון בתחומי ההיי-טק. הגדלת שיעור הסטודנטים תעשה תוך שמירה על רמת ההוראה האקדמית וצמצום הנשירה ממסלולים אלו.

על פי נתוני מל”ג וות”ת כיום לומדים במוסדות כ- 4000 סטודנטים הלומדים בשנה א’ במקצועות ההי-טק. בעקבות התכנית החדשה, בשנים הקרובות צפוי גידול של כ- 40% במספר הסטודנטים שיתקבלו ללימודים במקצועות אלו. המשמעות היא שסטודנטים רבים שבעבר קבלתם למקצועות אלו נדחתה בשל הגבלת מספר הלומדים יוכלו כעת להתקבל ללימודים אקדמיים במקצועות ההי-טק.

המוסדות יתומרצו גם עבור קליטה והרחבת חברי הסגל אקדמי הבכיר בתחומים אלו. בנוסף המוסדות יקבלו מענקים להרחבת התשתיות לצורך יישום התכנית. היעד מוערך בתוספת כללית של מאות סטודנטים ללימודי ההיי-טק.

 

יצוין כי זהו רק צעד אחד במסגרת יישום התכנית הרב שנתית, בדגש על חיזוק מסלולי הלימוד במקצועות ההי-טק, ובקרוב ות”ת תאשרנה שורה של מהלכים נוספים שיובילו לשינוי המגמה כבר משנת הלימודים האקדמית הקרובה. 

במסגרת כך, ות”ת הפיצו לאחרונה קול קורא למוסדות להגדיל את מספר הסטודנטים הנקלטים לשנה א’ ללימודי תואר ראשון בתחומי ההיי-טק השונים, בהם: הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, מחשבים, מערכות המידע ומדעי המחשב.

התמרוץ הכספי נועד לאפשר למוסדות לממן את העלויות התקציביות הכרוכות בהגדלת שיעור הסטודנטים ובקליטה מסיבית של סגל אקדמי מוביל בתחומים הרלבנטיים על מנת להבטיח מצוינות בהוראה ובמחקר. כמו כן, התמרוץ הכספי יסייע בין היתר למוסדות לקדם תכניות ופעולות לצמצום הנשירה מהמסלולים המבוקשים ובהן: שיעורי עזר, ליווי סטודנטים, תגבורים, שדרוג תשתיות הוראה ועוד.