17/07/2012

אוניברסיטת חיפה בשיתוף עם אוניברסיטאות ומכוני מחקר יקימו את המרכז הלאומי לחקר הים התיכון

הועדה לתכנון ותקצוב שבמועצה להשכלה גבוהה בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג קיבלה את המלצת ועדת ההערכה של האקדמיה הלאומית למדעים ובחרה בקבוצה בהובלת אוניברסיטת חיפה כזוכה בקול הקורא להקמת המרכז הלאומי לחקר הים התיכון. הקבוצה, בראשות אונ' חיפה, כוללת 8 מוסדות מחקר, מהן 6 אוניברסיטאות: בקבוצה שותפים הטכניון, האוניברסיטה העברית, אונ' בר- אילן, אונ' בן – גוריון, מכון וייצמן, המכון הגיאולוגי והמרכז לחקר ימים ואגמים.

 

ועדת ההערכה בראשות נשיאת האקדמיה הלאומית למדעים הפרופ' רות ארנון התייעצה עם מומחים עולמיים בחקר מדעי הים על היבטיו השונים, על מנת לקבל חוות דעת לגבי האיכות המדעית של הבקשות, וכן דנה בהיבטי השיפוט הנוספים (כגון התרומה הצפויה לחברה בישראל, משאבים שיעמדו לרשות המרכז, תשתיות פיזיות וכו'). חברי הוועדה נפגשו במהלך עבודתם עם נציגי הקבוצות על מנת להתרשם בצורה בלתי אמצעית מההצעות .

עלות הקמת המרכז מוערכת בכ-60 מיליון ₪ בשלוש השנים הראשונות להפעלתו, שישמשו בעיקר לבניית תשתיות מחקר פיזיות ולתשתיות אנושיות. המנהל המדעי של המרכז יהיה הפרופ' צבי בן- אברהם, ראש בית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני באוניברסיטת חיפה, שהוקם לפני כחמש שנים.

 

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' אהרון בן- זאב: "אני גאה בבחירה שנעשתה על ידי הות"ת. כבר לפני שנים זיהינו את הפוטנציאל הטמון בים והשקענו בהקמת ביה"ס למדעי הים. הים הוא נכס אסטרטגי למדינת ישראל ופיתוחו יוביל לעצמאות כלכלית למדינת ישראל. הים השוכן לחופה של ישראל הוא מקור למשאבים אדירים, תשתיות, כלכלה ועסקים בינלאומיים. המשאבים הטמונים בים יכולים לחזק באופן משמעותי את כלכלת ישראל ומשק האנרגיה שלה, לסייע בצמצום הפערים החברתיים ולהוביל את ישראל לחוסן מדיני בזכות יכולת טובה יותר להתמודד עם השינויים המתרחשים סביבנו".

 

בישראל חקר הים התיכון עלה בצורה משמעותית כצורך מערכתי בתחילת 2009 כשהתגלו מספר מאגרי גז טבעי בים התיכון מול חופי חיפה וחדרה ובהם כמות גז טבעי אדירה, המוערכת בכמאות מיליארדי מטר מעוקב. אותם גילויים התניעו פעילות אינטנסיבית במטרה לאתר שדות גז נוספים ולחפש שדות נפט בים התיכון.

 

דוח של ועדה בינלאומית שמינתה האקדמיה הלאומית למדעים בנושא "פיתוח פוטנציאל הגז והנפט והאזור הכלכלי של ישראל במזרח הים התיכון", הצביע על האתגרים העצומים שמציבות אותן תגליות גז, לצד חוסר אקוטי באנשי מקצוע ישראלים ובמומחים בתחום כמו גם בתשתיות מחקר. לאור זאת החליטה הות"ת על יציאה בקול הקורא התחרותי, להקמת מרכז מחקר לחקר הים התיכון והתנעת הקמתן ושדרוגן של תשתיות פיזיות ואנושיות בתחום.