16/11/2020

אושרה תכנית סיוע לסטודנטים שנפגעו ממשבר הקורונה בהיקף חסר תקדים של כ-800 מיליון ₪

בהמשך להנחיית ראש הממשלה על גיבוש תכנית סיוע לסטודנטים, סיכמו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, ישראל כ"ץ, השר להשכלה גבוהה ומשלימה, זאב אלקין יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ ויו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, שלומי יחיאב, על השקת תכנית סיוע כלכלית בסך של 800 מיליון שקל שתוענק באופן מהיר ויעיל לציבור הסטודנטים. זאת לאחר תהליך משותף עם השרה לשוויון חברתי, מירב כהן, ור"ה, ור"מ, ר' המועצה הלאומית לכלכלה וגורמי המקצוע במשרד האוצר.  

התכנית מורכבת משלושה רכיבי סיוע עיקריים – הרחבת מערך המלגות לסטודנטים, קידום תעסוקת צעירים והפחתה חד פעמית בתשלום דמי אבטחה למוסדות האקדמיים, כל זאת על מנת לסייע לציבור הסטודנטים שנפגעו כלכלית כתוצאה ממשבר הקורונה, לצלוח את המשבר ולהימנע מנשירה מלימודיהם האקדמיים.

יצוין כי תכנית זו בהיקף של כ-800 מלש"ח מתווספת לתמיכה השוטפת בסטודנטים הניתנת מטעם המדינה בהיקף של מעל חצי מיליארד שקל בשנה.

להלן פירוט על רכיבי התכנית:

1. הרחבת מערך המלגות:

א. הרחבת מערך המלגות לסטודנטים ומתן סיוע נוסף לעשרות אלפי סטודנטים במסגרת קרן הסיוע- מלגות אלה מחולקות על בסיס קריטריונים סוציו-אקונומיים. יודגש כי הרחבת קרן הסיוע, תכלול בין היתר מלגות לסטודנטים הלומדים במוסדות הלא מתוקצבים ובמכללות הטכנולוגיות, ולראשונה גם סטודנטים מהמכללות לחינוך. כמו כן, קוצרו לוחות הזמנים של המלגות כך שהזכאים להן יקבלו הודעה על כך כבר בחודש ינואר הקרוב.

ב. הקמת כוח משימה לאומי של סטודנטים, בהובלה של רשות הצעירים במשרד לשוויון חברתי והתאחדות הסטודנטים הארצית – מערך ייעודי במסגרתו יזכו עשרות אלפי סטודנטים למלגת סיוע כלכלי בעבור פעילות חברתית בתחומים מגוונים בקהילה ביניהם התנדבות עם אזרחים ותיקים וניצולי שואה וסיוע למגזרים שנפגעו במהלך המשבר.

ג. העדפת העסקת סטודנטים ע״י הרשויות המקומיות בצהרוני משרד החינוך – מתן עדיפות להעסקת סטודנטים בכלל מקצועות הלימוד במסגרת קול קורא של משרד החינוך לתגבור כוח האדם בצהרונים לכיתות א-ב. הקול הקורא המצוין מאפשר פוטנציאל תעסוקה לאלפי סטודנטים.

ד. הרחבת מערכי הסיוע של המוסדות להשכלה גבוהה המתוקצבים עבור הסטודנטים בעקבות משבר הקורונה– המוסדות ירחיבו את  מערכי הסיוע לסטודנטים הלומדים במוסד.

2. קידום תעסוקת צעירים:

א. פעולות לקידום תעסוקת צעירים – קידום מגוון פעולות ותכניות לקידום תעסוקת צעירים, בדגש על קבוצות אוכלוסייה בעלות שיעור השתתפות נמוך. תכניות אלה יבוצעו על ידי זרוע העבודה במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים בשיתוף עם התאחדות הסטודנטים.

ב. הרחבת התכנית האקדמית "למידה משלבת התנסות" – הרחבת שיתוף הפעולה המוצלח של מל"ג, התאחדות הסטודנטים הארצית ות"ת, קרן אדמונד דה רוטשילד ועמותת "אלומה" להרחבת התכנית "למידה משלבת התנסות" המאפשרת לסטודנטים לרכוש ניסיון מקצועי בעבודה בתחום לימודיהם במסגרת קורסים אקדמיים, תוך הכרה בנקודות זכות במקביל. יצוין כי במסגרת זאת, הקרן תגדיל את השתתפותה התקציבית בתכנית.

3. הפחתה חד פעמית בתשלום דמי אבטחה במוסדות האקדמיים המתוקצבים:

א. במסגרת זאת, המוסדות האקדמיים המתוקצבים הסכימו לבצע השנה הפחתה רוחבית של 50% בתשלום דמי האבטחה למוסד. יצוין כי כלל הסטודנטים במוסדות המתוקצבים יוכלו ליהנות מהטבה זו שתפחית את תשלומיהם בשנת הלימודים תשפ"א.

****

ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "הבטחנו לדאוג לסטודנטים שלנו - וקיימנו: בשיתוף פעולה עם התאחדות הסטודנטים אישרנו תוספת של 800 מיליון שקל לסיוע לסטודנטים במצוקה. נמשיך להביא עוד תכניות סיוע ולדאוג לכל אזרחי ישראל".

שר האוצר, ישראל כ"ץ: "אישור תוכנית הסיוע לסטודנטים, מהווה בשורה גדולה לציבור הסטודנטים שהם דור העתיד של מדינת ישראל. כבר בגיבוש חבילת הסיוע הקודמת קיימתי מספר פגישות עם נציגי הסטודנטים ודנו בבעיות שאיתם מתמודדים הסטודנטים במדינת ישראל וכעת אנו מביאים סיוע משלים נוסף על מנת להקל על אוכלוסייה זו. אני מברך על שיתוף הפעולה של הגורמים השונים בגיבוש מתווה זה.אמשיך לפעול מול האתגרים הרבים, לעודד תעסוקה ולהוביל את המשק והכלכלה לצמיחה".

שר ההשכלה הגבוהה, זאב אלקין: היום, כפי שהתחייבתי בעבר בכנסת, אנחנו ביחד עם משרד האוצר, ות״ת, המשרד לשירותים חברתיים, המוסדות, המועצה הלאומית לכלכלה והתאחדות הסטודנטים מביאים בשורה משמעותית לציבור הסטודנטים במדינת ישראל בהיקף של חבילת סיוע חרום כ800- מיליון שקל. סיוע זה מצטרף לכחצי מיליארד שקל כסיוע שוטף לסטודנטים בתקציב הרגיל של השכלה גבוהה במדינת ישראל ולחבילת סיוע של 100 מיליון שקל שהבאנו בקיץ. סיוע חרום זה יעזור לסטודנטים במדינת ישראל להתמודד עם משבר הקורונה ולהמשיך את לימודיהם. כפי שאמרתי בעבר אני רואה את תפקידי במידה רבה כשר הסטודנטים ואמשיך לעשות הכל כדי לעזור לציבור הסטודנטים, שהוא העתיד של מדינת ישראל. אני מודה לראש הממשלה ולשר האוצר שנתנו עדיפות לנושא הסטודנטים והנחו את גורמי המקצוע לגבש יחד איתנו את הפתרון הנחוץ".

השרה לשוויון חברתי ולגמלאים, מירב כהן: "מהלך הזה יאפשר לנו לחלק לסטודנטים ולסטודנטיות 10,000 מלגות של 5,000 ש"ח כל אחת, סך הכל 50 מיליון ש"ח. בעיניי זה מהלך חשוב משתי סיבות: הראשונה, זה יסייע כלכלית לציבור הסטודנטים שנמצאים בתקופה מאד מאתגרת כלכלית. השניה, נרתום כך את הציבור המיוחד הזה לעשייה חברתית בדגש על פעילויות שמטרתן להפיג את בדידות המבוגרים. למעשה, אנחנו מקימים כוח משימה לאומי של סטודנטים ברחבי הארץ שיפעלו להפגת הבדידות הקשה של המבוגרים בזמן הקורונה. אלו שתי מטרות מאד חשובות וראויות ואנחנו נפעל על מנת שהמהלך הזה ייצא אל הפועל כמה שיותר, שכן הצרכים בשטח דחופים. אני מודה להתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות על השותפות לדרך".

יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ: ״הסטודנטים היו בראש מעינן של ות״ת ומל״ג מרגע פרוץ משבר הקורונה. באופן ראוי לכל שבח והערכה התארגנו המוסדות האקדמים להמשיך ללמד גם בשנת הלימודים תשפ"א תוך הקפדה על כל ההנחיות  כדי שהסטודנטים לא ינזקו.  חבילת הסיוע הכלכלי שתינתן לסטודנטים מהווה תוספת חשובה לתמיכה הקבועה בסטודנטים והבטחה כי לא תהיה נשירה בשל מגבלות כלכליות".

יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, שלומי יחיאב: "נלחמנו, והבאנו בשורה אדירה לסטודנטים בישראל. חתימת ההסכם מגיעה לאחר חודשים ארוכים בהם ניהלנו מאבק בלתי מתפשר יחד עם אגודות הסטודנטים כדי לוודא שכל סטודנט וסטודנטית שנפגעו כלכלית, יזכו לסיוע שיאפשר להם לצלוח את המשבר, להשתלב מחדש בשוק העבודה ולהמשיך את לימודיהם האקדמיים. לצד מערכי הסיוע לסטודנטים, אנחנו נמשיך לתמוך את החברה הישראלית כולה ובמסגרת ההסכם נקים מערך סטודנטיאלי לאומי לתמיכה במסגרות החינוך ואוכלוסיות נוספות שנפגעו כלכלית במשבר. ברצוני להודות לשר להשכלה גבוהה זאב אלקין, שר האוצר ישראל כ"ץ, יו"ר הות"ת פרופסור יפה זילברשץ, והמוסדות האקדמיים המתוקצבים על המאמץ הרב לגיבוש המתווה וההכרה בחשיבותם של הסטודנטים לעתיד החברה הישראלית".