28/06/2018

המל"ג אישרה הקלות לסטודנטים הורים שבני/ בנות זוגם משרתים במילואים

 

מל"ג הכירה בכך שסטודנטים הורים שבן/ בת זוגם משרת במילואים נושאים לבדם בנטל הטיפול בילדים ובמשק הבית:

  • סטודנט הורה לילד מתחת לגיל 13 שבן/ בת זוגו משרת במילואים יהיה זכאי להיעדרות של שעתיים בבוקר (עד שעה 10:30) ומשעה 15:00 ללא הגבלה וזאת לצורך טיפול בילדים, הכנסתם והוצאתם מגני הילדים ובתי הספר.
  • דחיית קורס אקדמי
  • דחיית מועדי בחינה ומטלות אקדמיות

המל"ג אישרה גם הקלות לסטודנטים המשרתים בשירות מילואים בנסיבות חירום ובמצב מיוחד

 

שר החינוך ויו"ר המל"ג נפתלי בנט: "נשות המילואימניקים נושאות בנטל כבד לא פחות מבעליהן. לכן עלינו להירתם למענם, ומיד. מי שתורם לישראל, מגיע לו יותר".

סיו"ר מל"ג, פרופ' אדו פרלמן: "זו הפעם הראשונה שמל"ג מכירה בכך שבזמן שבני/בנות זוגם משרתים במילואים, סטודנטים הורים נושאים לבדם בנטל הגידול בילדים. ההתאמות החדשות יאפשרו למילואמניקים לשרת במילואים "בראש שקט" בידיעה שבני/בנות זוגם יכולים לשלב בין המטלות האקדמיות לבין המטלות בבית".

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, רם שפע:  "סטודנטים הנקראים לדגל ומתייצבים לשירות מילואים, זכאים לקבל את מרב הכלים בכדי להצליח. תפקידנו לוודא שהללו, כמו גם בני זוגם, לא נקלעים לפער לימודי בעקבות השירות, ועל כן  התעקשנו על הרחבת הזכויות ועל ההבחנה בין שירות שגרתי לשירות חירום, אשר מהווה אתגר חריג ומחייב בהתייחסות נפרדת. אני מודה לשר החינוך ולצוות המל"ג על שיתוף הפעולה וגאה בתוצרים שהושגו".

המועצה להשכלה גבוהה אישרה שורה של הקלות לסטודנטים, הורים לילדים מתחת לגיל 13, שבני/ בנות זוגם משרתים במילואים בשירות רגיל או במצב חירום (צו 8) ומצב מיוחד. היוזמה נועדה לצמצם את הפגיעה בסטודנטים הורים אשר בני ובנות זוגם משרתים במילואים והם נאלצים לשאת בנטל הטיפול בילדים לבדם. בקרוב החלטת מל"ג תפורסם ברשומות ותכנס לתוקף.

מל"ג אישרה, בין היתר, כי סטודנט הורה שבן או בת זוגו משרת במילואים (רגיל או חירום) יהיה זכאי להיעדר משתי שעות לימודים ביום עד שעה 10:30 והחל מהשעה 15:00 יהא זכאי להיעדר ללא הגבלה ולא ייפגעו זכויותיו בשל כך, לרבות עניין דרישות נוכחות לצורך זכאות לגשת לבחינות, להגשת עבודות או למתן ציון מיטיב. סעיף זה נועד בין היתר לצורך טיפול בילד והכנסתו והוצאתו מגני הילדים ובתי הספר.

בנוסף, מל"ג אישרה שסטודנט הורה שבן או בת זוגו משרת שירות מילואים יהיה זכאי לדחיית קורס אקדמי, וכן למועד בחינה נוסף ודחייה של מטלות ועבודות לצורך טיפול בילד.  יובהר כי הסעיפים הנ"ל אינם חלים על היעדרות ממעבדות, סמינריונים, סיורים וקורסי הכשרה מעשית.

 

סטודנטים הנקראים לשירות חירום בצו-8 או מצב מיוחד

בתוך כך, מל"ג אישרה הקלות משמעותיות גם לסטודנטים הנקראים לשירות חירום בצו-8 או מצב מיוחד (למשל טיפול ברעידת אדמה או חילוץ ניצולים). בהקשר זה, אישרה המל"ג כי סטודנט ששירת שירות מילואים בנסיבות חירום או שירות מילואים במצב מיוחד, זכאי ליום היעדרות אחד לאחר תום שירות המילואים, ואם תקופת השירות עלתה על 10 ימים, ליום היעדרות נוסף בגין כל 10 ימי שירות מילואים.  כמו כן הסטודנט יהיה זכאי למועד בחינה נוסף ולדחייה בהגשת בעבודות ומטלות אקדמיות.

במל"ג מסבירים כי סטודנט אשר משרת במילואים בנסיבות חירום ובמצב מיוחד נקרא לשירות מילואים באופן פתאומי ולא מתוכנן, לרוב באמצעות צווים שאינם מוגבלים בזמן. סוג זה של שירות מילואים מעצים את הקושי המנטלי הנלווה לשירות המילואים ובדרך כלל אינו מאפשר לסטודנט זמן סביר להתארגן לשירות מבעוד מועד ולתאם עם המוסד בו הוא לומד את מועד השלמת השיעורים.