28/07/2019

מעל 200 מיליון שקלים לתכנית מחקר משותפת ישראל – ארה"ב

 

  • BSF – NSF תכנית יוקרתית המשותפת לישראל וארה"ב בשורה של תחומי מחקר, בהם: הנדסה ומדעי המחשב. בעקבות הגידול בתקציב מדי שנה יופעלו עשרות תכניות מחקר משותפות לעומת תכנית בודדות בשנים קודמות.

 

יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ: הרחבת התכנית BSF-NSF מהווה הישג למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. ארה"ב היא מעצמת המחקר העולמית, והנכונות האמריקאית, באמצעות ה- NSF, להרחיב בצורה משמעותית את היקפי התמיכה ושיתופי הפעולה עם חוקרים ומוסדות ישראליים מעידה על עוצמתו ואיכותו של המחקר בישראל. ות"ת הציבה את קידום הבינלאומיות כיעד מרכזי בתכנית הרב שנתית ואנו מקצים מאות מיליוני שקלים בשנה לטובת חיזוק קשרי המדע עם ארה"ב, אירופה ומדינות אסיה.

 

ות"ת אישרה תכנית לחיזוק המחקר האמריקאי – ישראלי : תקציב מיוחד של כ-200 מיליון שקלים יוקצה לטובת תכנית BSF – NSF תכנית מחקר משותפת ישראל וארה"ב.  התקציב יאפשר להפעיל עשרות תכניות מחקר בשנה, במגוון תחומים, לעומת תכניות מחקר בודדות שהופעלו בעבר.

תכנית ה- BSF-NSF החלה לפעול בשנת 2013 במטרה לעודד שיתופי פעולה מחקריים בין חוקרים ישראלים לחוקרים אמריקאים. במסגרת התכנית חוקרים משתי המדינות מגישים יחד את הצעת המחקר ל- NSF, הבודקת את הצעת המחקר ומאשרת את שיתוף הפעולה בין החוקרים משתי המדינות.

מדובר בתכנית יוקרתית המחלקת מענקים לשורה של תחומי מחקר, בהם: מדעים מדויקים, הנדסה ומדעי המחשב (מקצועות ה-STEM), מדעי הטבע והחיים, מדעי כדור הארץ והסביבה, כלכלה ופסיכולוגיה ועוד. עבור החוקרים הישראלים מדובר בתכנית חשובה ביותר המרחיבה בצורה משמעותית את אפשרויות המחקר שלהם עם המדע האמריקאי, הנחשב למוביל בעולם. כמו כן התכנית תורמת להעלאת המוניטין של המדע בישראל וחיזוק הבינלאומיות במערכת ההשכלה הגבוהה.

 

בתוך כך, ות"ת אישרה שני מיזמים נוספים להגדילה משמעותית של היקף התמיכה בשיתופי הפעולה של חוקרים ומוסדות ישראלים עם חוקרים ומוסדות אמריקאים.

  1. ות"ת אישרה באחרונה הגדלת המלגות לפוסט-דוקטורנטים ישראלים המשתלמים בישראל, בדגש על בתר דוקטורנטים מצטיינים מאוניברסיטאות מובילות בארה"ב וקנדה. התכנית, בשיתוף מכון צוקרמן, תאפשר בשנים הקרובות קליטה של עשרות בתר-דוקטורנטים מצטיינים במקצועות ה- STEM (מדעים וטכנולוגיה) בכל אוניברסיטאות המחקר בישראל. גובה המלגה לכל פוסט דוקטורט הוא 100 אלף דולרים לשנתיים. המלגה תיועד בין השאר למימון דמי קיום, מגורים, מסגרות חינוך לילדים, טיסות ועוד. במידת הצורך ניתן יהיה להרחיב את המלגה לשנתיים נוספות. סך התקציב יעמוד על כ- 11 מיליון דולרים על פני 4 שנים (חלוקה שווה בין ות"ת ומכון צוקרמן).
  2. ות״ת החליטה על הגדלת התמיכה במלגות פוסט-דוקטורט הניתנות למדענים ישראליים ואמריקניים במסגרת קרן החינוך ארה״ב-ישראל (USIEF) מ-20 אלף דולר בשנה ל-35 אלף דולר בשנה לפוסט-דוקטורנטים מארה"ב המשתלמים בישראל, ומ-37.5 אלף דולר ל-47.5 אלף דולר לפוסט דוקטורנטים ישראלים המשתלמים בארה"ב.