06/08/2012

נחתם הסכם לשיתוף פעולה מדעי אקדמי בין ישראל להודו בהיקף של כ 50 מיליון דולר לחמש שנים

הודעה לעיתונות

 

שיתוף הפעולה המדעי מחקרי בין ישראל להודו עובר לפסים מעשיים. יו"ר הקרן הלאומית למדע בישראל, פרופ' בני גיגר חתם ביום חמישי האחרון מטעם מדינת ישראל על ההסכם לשיתוף הפעולה מול יו"ר המועצה ההודית לתקצוב מחקרים באוניברסיטאות (UGC).

 

קודם לחתימה, במהלך חודש אפריל 2012 סיכמו שרי החינוך והאוצר של ישראל גדעון סער וד"ר יובל שטייניץ ויו"ר ות"ת פרופ' מנואל טרכטנברג עם השר לחינוך ופיתוח משאבי אנוש של הודו, קאפיל סיבאל (Kapil Sibal) על העמקת שיתוף הפעולה המחקרי והאקדמי בין שתי המדינות. מאז פעלו צוותים מקצועיים של הועדה לתכנון ותקצוב שבמועצה להשכלה גבוהה, אנשי אגף תקציבים שבמשרד האוצר ונציגי הקרן הלאומית למדע לגיבוש פרטי ההסכם.

 

במסגרת ההסכם שנחתם (ביום חמישי 2 באוגוסט) נקבעו כיווני הפעילות הכלליים, דרכי העבודה המשותפת בין הקרן הלאומית למדע בישראל וה UGC בהודו ולוחות הזמנים להפעלת התכנית.

 

במהלך הדיונים האחרונים סוכם ששיתוף הפעולה יתבסס על שני עוגנים מרכזיים:

1. קידום פרויקטים משותפים של מחקר, בהשתתפות מדענים הודיים וישראליים, כאשר כל צמד חוקרים יגיש בקשה אחת הכוללת תכנית עבודה לשלוש שנות מחקר משותף.

2. קיום סדנאות מחקר משותפות אשר יתקיימו בהודו או בישראל, ושתספקנה הזדמנות לחוקרים ישראלים והודיים להכיר מקרוב את תחומי פעילותם של שני הצדדים.

 

כמו כן, תוקם ועדת היגוי לתכנית המשותפת, על ידי שתי הקרנות, ובה יגובשו מדיניות התכנית, היקפה, ואפיקי פעולתה.

 

פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר ות"ת מסר כי בעולם הגלובלי בו אנו נמצאים, קיימת חשיבות מכרעת לחילופי ידע וקיום מחקרים משותפים עם מדענים ואנשי אקדמיה במדינות שונות. כמו כן ציין פרופ' טרכטנברג כי ההסכם עם הודו מצטרף להסכם לשיתוף פעולה מדעי שנחתם לאחרונה עם סין במסגרתו יגיעו מידי שנה עשרות סינים ללימודי פוסט-דוק בישראל וכן ללימודי תואר ראשון ושני.

 

פרופ' טרכטנברג הוסיף כי סין והודו הינן מהכלכלות הבולטות היום בנוף הבינלאומי ונהנות משיעורי צמיחה מרשימים ופיתוח כלכלי מואץ, כאשר חשיבותן ומרכזיותן מכל הבחינות וההיבטים הכלכליים הולכת וגוברת וצפויה להמשיך כך בעתיד הקרוב.

 

פרופ' בני גיגר, יו"ר הקרן למדעים מסר כי המגוון הנושאי של פרוייקטי המחקר יהיה רחב ויכלול מחקרים בתחומי מדעי החיים והרפואה, המדעים המדויקים וטכנולוגיות מתקדמות, מדעי החברה ומדעי הרוח.

 

לדברי פרופ' גיגר בכל אחד מהנושאים האלה זוהו נושאי מחקר רבים בהם יש עניין נרחב בשתי המדינות, ומימון התכניות ייקבע, בשיתוף ובתאום שתי הקרנות, בתהליך תחרותי, על פי המצוינות המדעית של תכניות המחקר שיוגשו.

 

הקול הקורא להגשת בקשות למענקים משותפים יפורסם במהלך חודש מרץ 2013, והגשת הבקשות תהיה בסתיו הקרוב. 

 

יוני רגב, סגן ראש אגף תקציבים במשרד האוצר מסר כי שיתוף הפעולה האקדמי הינו נדבך חשוב במסגרת שיתוף הפעולה הכלכלי הפורה בין הודו וישראל וצפוי להביא להגברתו בטווח הארוך. בהקשר זה יש לראות את ההסכם שנחתם כצעד משמעותי נוסף בחיזוק הקשרים האקדמיים, מעבר לתכנית שהושקה השנה להבאת פוסט-דוקטורנטים מהודו, שיתרום לחיזוק קשרי המחקר גם בקרב חוקרים בכירים.

 

רגב הוסיף כי בקשות המחקר שיוגשו יישפטו ויוערכו ע"י הקרן הלאומית למדע, בשיתוף עם ה- UGC בתהליך תחרותי, כאשר הבקשות שיזכו בהערכות הגבוהות ביותר ימומנו בהיקף של כ- 200,000 דולר לשנה משני הצדדים, למשך שלש שנים.

יצוין כי סדנאות מחקר במבחר נושאים במסגרת התכנית יתקיימו הן בהודו והן בישראל כבר בשנה הקרובה.