تركيبة مجلس التعليم العالي

פרופ’ אדו פרלמן
סיו"ר המל"ג
פרופ’ אלי פולק
פרופ’ רבקה גילת
פרופ’ חנה דודיוק
פרופ’ דודי שוורץ
ד”ר אופיר העברי
עמית מחקר בכיר, המכון ללימודים מתקדמים
פרופ’ יפה זילברשץ
יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב
פרופ’ אביבה חלמיש
פרופ ישראל גלעד
גב’ עדי משניות
מר משה ויגדור
ד”ר רבקה ודמני שאומן
פרופ’ אהרון פרידמן
פרופ’ אילנה גוזס
פרופ’ חיים טייטלבאום
פרופ’ שפרה שגיא
פרופ’ אוסיד ח’טיב
פרופ’ סעד תפוחי
פרופ’ חביבה פדיה
מר ישראל תיק
ד”ר לאה בם

اللجنة التوجيهية لصعوبات التعلُّم

هدف اللجنة هو تشجيع مؤسسات التعليم العالي على زيادة الوعي للاهتمام بالطلاب الجامعيين الذين لديهم صعوبات في التعلُّم ضمن مؤسَّسات التعليم العالي المُموَّلة، وزيادة الدعم الذي تقدّمه هذه المؤسَّسات لهؤلاء الطلّاب.

وظيفة اللجنة هي تقديم توصيات للجنة التخطيط والموازنة‎ حول السياسة المنشودة في هذا المجال، بلوَرة بيان للمؤسسات، تقديم توصيات للجنة التخطيط والموازنة‎ حول منح موازنات لبرامج دعم للطلاب ذوي صعوبات التعلُّم، متابعة ومرافقة من قِبَل لجنة التخطيط والموازنة‎ لتطوير وإدارة “مَتال” (منظومة محوسَبة من الامتحانات والاستمارات المعيارية) بالعبرية والعربية.

تركيبة اللجنة:

الرئيسة – البروفيسورة ميخال شاني، جامعة حيفا

د. يهوديت إلدور، ممثّلة جمهور؛

البروفيسورة ليلاخ شاليف – مفوراخ، جامعة تل أبيب؛

ياعيل ملتسر، الكلية الأكاديمية تل حاي.

 

تركيبة لجنة التخطيط والمُوازَنة

פרופ’ יפה זילברשץ
יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב
ד”ר רבקה ודמני שאומן
פרופ’ מונא מארון
מר שמעון יצחקי (שיץ), רו”ח

مكتب الرئيس، نائب الرئيس، والمدير العامّ

פרופ’ אדו פרלמן
סיו"ר המל"ג
פרופ’ יפה זילברשץ
יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב
נמרה גורן-אמיתי
יועצת ליו"ר ות"ת
סיגל מורדוך
ממונה בכירה-מחקר והערכת פרויקטים
אסתי יעקב
רכזת בכירה לות"ת
לירון אבירם
מנהלת לשכת היו"ר
נעה אטיאס
מנהלת לשכת המנכ"ל

رؤساء الأقسام المهنية

ביאטה קרנץ
דובר המועצה להשכלה גבוהה
רו”ח אביטל בלייוס
חשבת בכירה
עו”ד יעל טור כספא
יועצת משפטית
איתמר לוי
סמנכ"ל מינהל ומשאבי אנוש
ד”ר נעמי בק
סמנכ"ל אסטרטגיה ובינלאומיות
ד”ר ורדה בן שאול
סמנכ"ל הערכת איכות והבטחתה
מיכל נוימן
סמנכ"ל לעניינים אקדמיים ומזכיר מל"ג  
יניב כהן-שבתאי
סמנכ”ל תקצוב

اللجنة التوجيهية للمشارَكة الأكاديمية في المجتمع

هدف اللجنة هو تشجيع مؤسسات التعليم العالي أن تبلور سياسة اجتماعية فعّالة ومسؤولة، تلتزم بها، وتطبقها، وتشجيع الطلاب الجامعيين على التبرع بوقتهم وجهدهم للمجتمع المحلي والمجتمع عمومًا.

وظيفة اللجنة هي تقديم توصيات للجنة التخطيط والموازنة‎ حول السياسة المنشودة في هذا المجال، بلوَرة بيان للمؤسسات، تقديم توصيات للجنة التخطيط والموازنة‎ حول منح موازنات لبرامج مشاركة الطلاب الجامعيين والمؤسسات الأكاديمية في المجتمع المحلي، واختيار مؤسسة مميّزة، أبحاث مميّزة، وطلّاب مميّزين كلّ سنة.

تركيبة اللجنة:

البروفيسورة دفنة جولان، الجامعة العبرية
د. أييلت شفيط، الكلية الأكاديمية تل حاي
ميخال ميغيد، اتحاد الطلاب الجامعيين.

اللجان الفرعيّة العَرْضِيّة


اللجنة الفرعية للسياسة الأكاديمية، الاعتراف، والتأهيل:
وظيفتها مناقشة مسائل مبدئية متعلقة بجهاز التعليم العالي، مواصلة تطوّرها على مرّ الوقت وانتشارها، بلوَرة سياسة في شأن مؤسسات التعليم العالي الجديدة والبرامج الدراسية الجديدة، ومناقشة مسائل عرْضية، مبدئية، أو عابرة للمجالات تتعلق بالاعتراف، التأهيل، ترخيص بعثات للخارج، وكذلك مسائل عامة تُطرَح، بما في ذلك بلوَرة اقتراح لأنظمة عمل وتركيز قرارات مبدئية.

رئيس اللجنة: نائب رئيس مجلس التعليم العالي – البروفيسور ‎إيدو بيرلمان.
أعضاء اللجنة: رئيسة لجنة التخطيط والمُوازَنة – البروفيسورة يافة زيلبرشتس، د. ليئة بم، البروفيسور يسرائيل جلعاد، د. ريفكا فادماني، البروفيسورة أفيفة حلميش، البروفيسور حاييم تايتلباوم، البروفيسور إيلي بولاك، البروفيسورة حفيفة بدايا، البروفيسور أهارون فريدمان، البروفيسورة شِفرة ساغي، البروفيسور سعد تبوحي، السيد شلومي يحيآف

مركِّز اللجنة: السيّد مارك أسرف


اللجنة الفرعية لضمان الجودة:
هدفها بلورة برنامج لتقييم جودة التعليم العالي وإجراء مراقبة منتظمة لجودة التعليم في المؤسسات المختلفة ومجالات الدراسة المختلفة، بما في ذلك عبر لجان تقييم دولية، مناقشة تقارير التقييم، وبلورة التوصيات للمجلس. متابعة تطبيق التوصيات في موضوع تقييم الجودة.

رئيس اللجنة: البروفيسور حاييم تايتلباوم.
أعضاء اللجنة: رئيسة لجنة التخطيط والمُوازَنة – البروفيسورة يافة زيلبرشتس، البروفيسورة إيلانا غوزيس، البروفيسورة ريفكا جيلات، البروفيسورة حنة دوديوك، السيّدة عادي مشنيوت، البروفيسورة حفيفة بدايا، البروفيسور أهارون فريدمان، البروفيسور دودي شفارتس

مركّزة اللجنة: د. فردة بن شاؤول


اللجنة الفرعية للإشراف والتطبيق:
وظيفتها المحافظة على تنفيذ أوامر قانون مجلس التعليم العالي، سياسات وأنظمة مجلس التعليم العالي ولجنة التخطيط والمُوازَنة وقراراتهما في مؤسسات التعليم العالي عبر سياسة المتابعة، المراقبة، المنع، الإشراف، والتطبيق.

رئيس اللجنة: نائب رئيس مجلس التعليم العالي – البروفيسور ‎إيدو بيرلمان.
أعضاء اللجنة: رئيسة لجنة التخطيط والمُوازَنة – البروفيسورة يافة زيلبرشتس، د. ليئة بم، البروفيسور يسرائيل جلعاد، البروفيسورة حنة دوديوك، السيّد موشيه فيجدور، البروفيسور أُسَيد خطيب، السيّدة عادي مشنيوت، البروفيسور سعد تبوحي، السيّد يسرائيل تيك، المدير العامّ لمجلس التعليم العالي/ لجنة التخطيط والمُوازَنة – السيّد متنياهو أنجلمان، نائب المدير العامّ للشؤون الأكاديمية – ميخال نويمان

مركِّز اللجنة: السيّد يائير هرئيل.

اللجان الفرعيّة المتخصصة

وظيفة اللجان المتخصصة هي بلورة توصِيات لمجلس التعليم العالي في شأن طلبات افتتاح برامج دراسية جديدة، مسارات، تأهيلات، برامج بعثات من الخارج، برامج لشرائح سكانية محدَّدة، وما شابه كلّ لجنة ضمن تخصّصاتها.‎ ‎

يُنشئ مجلسُ التعليم العالي اللجانَ على النحو التالي:


اللجنة الفرعية في مجالات التربية، التدريس، العلوم الإنسانية، والفنون:
رئيسة اللجنة: د. ريفكا فادماني.
أعضاء اللجنة: البروفيسور أُسَيد خطيب، البروفيسورة أفيفة حلميش، البروفيسورة حفيفة بدايا، البروفيسور حاييم تايتلباوم، البروفيسور عزري طرزي*، السيّد يسرائيل تيك، السيّدة عادي مشنيوت

مركّزة اللجنة: السيّدة باتيا هكلمان


اللجنة الفرعية في مجالات العلوم الاجتماعية، إدارة الأعمال، الدراسات المتعددة المجالات في العلوم الإنسانية والاجتماعية، والحقوق:
رئيس اللجنة: البروفيسور يسرائيل جلعاد.
أعضاء اللجنة: د. أوفير هعفري، السيّد موشيه فيغدور، البروفيسورة شفرة ساغي، البروفيسور دودي شفارتس، السيّد شلومي يحيآف

مركِّزة اللجنة: السيّدة مونيكا شميلوفيتس – أوفنر


اللجنة الفرعية في مجالات التكنولوجيا، الهندسة، الهندسة المعمارية، العلوم، عِلم الأحياء، قِطاع الرعاية الصحية، الزراعة، والبعثات من الخارج:
رئيس اللجنة: البروفيسور أهارون فريدمان.
أعضاء اللجنة: د. ليئة بم، البروفيسورة إيلانا غوزيس، البروفيسورة ريفكا جيلات، البروفيسورة حنة دوديوك، البروفيسور إيلي بولاك، البروفيسور سعد تبوحي، مسجِّل المهندسين**

مركِّزة اللجنة: السيّدة ميراف أبراهامي


*رغم أنه ليس عضوًا في مجلس التعليم العالي، أمكن اختياره وفق البند ج 4 من ترتيبات نظام تعيين أعضاء في اللجان الفرعية الدائمة لمجلس التعليم العالي

*يعملون كمُراقِبين من قِبَل مسجِّل المهندسين.

اللجان التوجيهية


תפקיד הועדה הנו לבחון את הפרויקטים המוגשים ע”י המוסדות, בתגובה לקול קורא שפורסם ביום 1.9.2016 בנושא קידום וייצוג נשים במוסדות להשכלה גבוהה, ולהחליט אילו פרויקטים יתוקצבו ע”י ות”ת.

חברי הועדה:


יו”ר – פרופ’ יונינה אלדר הטכניון; חברת האקדמיה הישראלית הצעירה (למדעים)

פרופ’ רות ארנון– מכון ויצמן למדע, פרופ’ אהוד גזית– אוניברסיטת תל-אביב, פרופ’ אבנר דה-שליט– האוניברסיטה העברית בירושלים, פרופ’ יעל דולב השילוני-המכללה האקדמית ת”א-יפו, פרופ’ יוסי שיין– אוניברסיטת תל-אביב; חבר ות”ת,  פרופ’ נעמה שפי-המכללה האקדמית ספיר





תפקידי הוועדה הם התווית פעילותה של החברה, קביעת יעדים ודרכי פעולה, אישור תכנית העבודה ופעילות החברה לרבות התקציב לשנה הבאה, אישור ביצוע פעילות החברה לרבות התקציב בשנה החולפת ועמידתה באבני הדרך שנקבעו בתנאי המכרז, אישור הכרה בהוצאות לצורך תשלומי ות”ת וטיפול בנושאים נוספים בהתאם לצורך.

חברי הועדה: רו”ח אביטל בלייווס, גב’ מיכל גילברט, מר זאב הולצמן, מר יניב כהן שבתאי, מר גדי פרנק.





תפקידה של ועדת ההיגוי לייעץ לות”ת ולסייע לה לגבש ראיה מערכתית בנוגע לשילוב החברה הערבית בהשכלה הגבוהה באמצעות בחינה ומעקב שוטף בכל הנוגע לנגישותה של החברה הערבית להשכלה גבוהה במדינת ישראל תוך גיבוש המלצות בסוגיות עקרוניות הנוגעות לתכנית להרחבת נגישות ההשכלה הגבוהה לחברה הערבית וכן בכל הנוגע להיבטים נוספים העולים מן השטח.


חברי הועדה:

פרופ’ מונה מארון יו”ר, אוניבריסטת חיפה, חברת ות”ת

ד”ר יעקוב חנא– מכון ויצמן, פרופי שפרה שגיא – אוניבריסטת בן גוריון, פרופ’ מור’יר חמאיסי – טכניון, פרופ’ אוסייד חטיב אוניבריסטת חיפה, ד“ר טארק אבו חאמד – מכון מחקר ערבה, ד”ר אסמהאן מסרי-חרזאללה – אור יהודה, ד”ר תאבת אבו ראס – קרן-  אברהם, ד”ר כרים אבו עפאש – מכללת סמי שמעון, מר רועי אסף (משקיף) משרד לשוויון חברתי, מר אחמד חאג’ יחיא (משקיף) נציג התאחדות הסטודנטים התאחדות הסטודנטים, מיכל גלברט/נעה שוקרון (משקיף) משרד האוצר גב’ יעל סימן טוב ות”ת, גב’ דועא כעביה ות”ת





מטרת הועדה הינה להגדיר את מדיניות תכנית מלגות  אירתקא לרבות הפיקוח על יישום המדיניות בהתאם לעקרונות המלגה,  קביעת גובה המלגות השנתי בהתאם לפילוח סוציואקונומי, רשימת התחומים המועדפים, קריטריונים סוציואקונומיים ומבחנים נוספים לזכאות, לו”ז ליישום, פיקוח ומחקר הערכה.

חברי הועדה:


פרופ’ אדריס תיתי מכון ויצמן למדע, יו”ר הועדה

הקאדי ד”ר אחמד נאטור – נשיא בית הדין , השרעי גב’ רים יונס- אשת עסקים (מייסדת ובעלים חברת Alpha Omega), מר עבדאללה חטיב – משרד החינוך, פרופ’ איתמר פרוקצ’ה – מכון ויצמן, פרופ’ מונא מארון – חברת ות”ת ויו”ר ועדת ההיגוי להנגשת ההשכלה הגבוהה לחברה הערבית, אוניברסיטת חיפה, פרופ’ סאלים זרובי – האוניברסיטה הפתוחה, פרופ’ מחמוד ג’אברין הטכניון, ד”ר כרים אבו עפאש – מכללת סמי שמעון, ד”ר רמזי חלבי – ראש רשות לשעבר, נציג הרשויות המקומיות, פרופ’ אוסיד ח’טיב – חבר מל”ג, אוניברסיטת חיפה, מר ארז גרניט – מפעל הפיס, רועי אסף (משקיף) המשרד לשוויון חברתי, מר אחמד חאג’ יחיא (משקיף) נציג התאחדות הסטודנטים


משתתפים נוספים בועדה


גב’ יעל סימן טוב– ות”ת, גב’ דועא כעביה – ות”ת, אוסאמה חרבג’י – רו”ח, אלון גלרון – מנכ”ל פרח, הילה מגדל-בק – סמנכ”ל פרח, ענבר דובב – פרח, ספייה מחמוד / ספא עאישי פרח


 





פרופסור פאדיה נאסר- אבו אלהיג’א יו”ר הועדה

נעמי פרוינד – מנכ”ל קרן גרוס, יפעת סלע – מנכ”לית אלומה, אפרת ארן, סמנכ”ל אלומה, אימאן טרביה- אלקאסם – משרד העבודה והרווחה, אשרף ג’בור – מנהל התכנית רואד, אחמד מואסי – מנהל תחום חברה ערבית- קרן רוטשילד קיסריה , גב’ יעל סימן טוב ות”ת, גב’ דועא כעביה ות”ת





הוועדה תתווה את מדיניות ודרכי הפעולה של תכנית “הישגים”, תתאם בין הגופים השותפים לתכנית וכן תעקוב ותפקח אחר ביצועה, והכל תוך שמירה על מסגרת התקציב המיועד לנושא. במסגרת זו הוועדה:

1.1. תקבע יעדים לתכנית ותעקוב אחר ביצועם;

1.2. תגבש קריטריונים להפעלת התכנית לרבות: הקצאת תקציב, תמיכה בתשתיות, בחירת היישובים ואוכלוסיית היעד, בכפוף לאישור הגופים השותפים במידת הצורך;

1.3. תאשר תכנית עבודה שנתית;

1.4. תקבל דיווחים תקופתיים ממנהל התכנית;

1.5. תאשר את מינוי מנהל התכנית לפי המלצת הגוף המפעיל;

1.6. תאשר תכנים מקצועיים;

1.7. תאשר ביצוע מחקרים וסקרים;

1.8. תגיש דו”ח פעילות שנתי לות”ת;


הרכב הוועדה:

יו”ר – ד”ר עדי קול, במרכז הבינתחומי בהרצליה

נעמי פינק – קרן גרוס, אחמד מואסי – קרן קיסריה שירה נבון – ות”ת, יעל סימן טוב כהן – ות”ת





מטרות ותפקידי ועדת ההיגוי:

הוועדה תתווה את מדיניות ודרכי הפעולה של תכנית “הישגים להיי טק”, תתאם בין הגופים השותפים לתכנית וכן תעקוב ותפקח אחר ביצועה, והכל תוך שמירה על מסגרת התקציב המיועד לנושא. במסגרת זו הוועדה:

2.1 תמליץ לות”ת על יעדים לתכנית ותעקוב אחר ביצועם;

2.2 תאשר תכנית עבודה שנתית;

2.3 תקבל דיווחים תקופתיים ממנהל התכנית;

2.4 תאשר את מינוי מנהל התכנית לפי המלצת הגוף המפעיל;

2.5 תאשר תכנים מקצועיים;

2.6 תאשר צורך בביצוע מחקרים וסקרים;


הרכב הועדה:

פרופ’ מונא מארון, חברת ות”ת

רועי כהן – משרד רוה”מ, נעה שוקרון/עדו סופר – משרד האוצר, יהודה זיסאפל – נציג ציבור, שירה נבון – ות”ת, יעל סימן טוב כהן – ות”ת, רועי לבנון (משקיף) – משרד הכלכלה





מטרת הועדה הינה לעודד את המוסדות להשכלה גבוהה לקדם את המודעות לטיפול בסטודנטים בעלי לקויות למידה בקרב המוסדות המתוקצבים להשכלה גבוהה ואת התמיכה אשר מציעים המוסדות המתוקצבים לסטודנטים אלה.

תפקיד הוועדה הינו להמליץ לות”ת על מדיניות רצויה בתחום, לגבש קול קורא למוסדות, להמליץ לות”ת על תקצוב תוכניות לתמיכה בסטודנטים בעלי לקויות למידה, לעקוב וללוות מטעם ות”ת על פיתוח וניהולה של מת”ל בעברית ובערבית.


הרכב הוועדה:

יו”ר – פרופ’ מיכל שני –
אוניברסיטת חיפה

ד”ר יהודית אלדור – 
נציגת ציבור, פרופ’ לילך שלו מבורך – אוניברסיטת תל אביב, יעל מלצר – המכללה האקדמית תל חי





חברי הוועדה: ד”ר סראאב אבו רביע, ד”ר רביעה בסיס, פרופ’ דאוד בשותי, פרופ’ עזרי טרזי.



פרופ’ יפה זילברשץ, יו”ר ות”ת – יו”ר הוועדה

פרופ’ אדו פרלמן
– ס’ יו”ר מל”ג, מר’ מתניהו אנגלמן – מנכ”ל מל”ג/ות”ת, פרופ’ ישראל גלעד –חבר מל”ג, פרופ’ אלי פולק – חבר מל”ג, פרופ’ רוני פרידמן – חבר מל”ג, מר ישראל תיק – חבר מל”ג, ד”ר רבקה ודמני שאומן – חברת מל”ג/ות”ת, ד”ר דב מימון – המכון למדיניות העם היהודי, פרופ’ ליאת קישון-רבין – אוניברסיטת תל אביב, גב’ אתי זלצמן – נציגת התאחדות הסטודנטים





חברי הוועדה:

יו”ר – פרופ’ אביבה חלמיש, האוניברסיטה הפתוחה

פרופ’ זאב ברזילי – המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, פרופ’ רבקה גילת – אוניברסיטת אריאל, פרופ’ אבנר דה שליט – האוניברסיטה העברית, פרופ’ רחל ארהרד – אוניברסיטת תל אביב, פרופ’ דורית פטקין – מכללת סמינר הקיבוצים, פרופ’ נעמה שפי – המכללה האקדמית ספיר, פרופ’ ברכה שפירא –אוניברסיטת בן גוריון, נציג סטודנטים





חברי הוועדה: פרופ’ פאדיה נאסר אבו אלהיג’א, פרופ’ תיתי אדריס, ארז גרניט, פרופ’ חוסאם חאייק, פרופ’ ג’מאל זידאן, ברנדה זלטין, עבדאללה חטיב, רים יונס, אורי לוונטר רוברטס, פרופ’ ג’האד אל סאנע, איימן סייף, פרופ’ איתמר פרוקצ’ה, דיראן שלאבנה.





מטרת הועדה הינה לעודד את המוסדות להשכלה גבוהה לגבש, להתחייב וליישם מדיניות ועשייה חברתית מעורבת ואחראית, ואת ציבור הסטודנטים לתרום מזמנם וממרצם לקהילה ולחברה.

תפקיד הוועדה הינו להמליץ לות”ת על מדיניות רצויה בתחום, לגבש קול קורא למוסדות, להמליץ לות”ת על תקצוב תוכניות למעורבות סטודנטים ואקדמיה בקהילה, ולבחור מוסד,מחקרים וסטודנטים מצטיינים בכל שנה.


הרכב הוועדה:

פרופ’ דפנה גולן, האוניברסיטה העברית, ד”ר איילת שביט, המכללה האקדמית תל חי, מיכל מגד, התאחדות הסטודנטים





חברי הוועדה:

יו”ר- פרופ’ רבקה כרמי, אוניברסיטת בן גוריון

פרופ’ צפורה פאליק –זכאי– אוניברסיטת בר אילן, פרופ’ אדו פרלמן, סיו”ר מל”ג, פרופ’ שאול יציב, משרד הבריאות, פרופ’ אמנון להד, האוניברסיטה העברית הדסה, קופת חולים כללית, ד”ר איתמר קאהן, טכניון, פרופ’ אמיתי זיו, אוניברסיטת תל אביב





הרכב הוועדה:

יו”ר – מר שמעון יצחקי, חבר ות”ת

מר מתניהו אנגלמן – מנכ”ל מל”ג/ות”ת, גב’ יעל סימן טוב כהן – ות”ת, מר גל לנדאו – חשכ”ל, מר דוד פלבר – משרד החינוך, עדו סופר (משקיף) אוצר, מעיין פדן(משקיף) – התאחדות הסטודנטים, ד”ר מושיק לביא (משקיף) – יו”ר פורום הדיקנים





תפקידי הועדה:

1. בחינה ומעקב באופן שוטף בכל הנוגע לנגישותה של קהילת יוצאי אתיופיה להשכלה הגבוהה.

2. לדון ולהמליץ לות”ת (ולמל”ג במקרה הצורך) בסוגיות עקרוניות הנוגעות לתוכנית ולהרחבת נגישות ההשכלה הגבוהה עבור יוצאי אתיופיה.

3. לבחון וללוות באופן שוטף את כלל התוכניות והפעילויות של הות”ת להרחבת נגישות ההשכלה הגבוהה ליוצאי אתיופיה.

4. ללוות את התפתחות תכניות המוסדות להנגשת ההשכלה הגבוהה עבור יוצאי אתיופיה, ולהתמודד עם קשיים שיעלו בתהליכי ההתפתחות ובכלל זה:

4.1. מעקב אחר הגדלת ייצוג יוצאי אתיופיה ומדדי איכות נוספים בנוגע להשתלבותה בהשכלה הגבוהה כגון: נשירה, גרירה, סיום תואר והשתלבות בתארים מתקדמים וסגל.

4.2. מעקב אחר התפתחות התכניות במוסדות השונים ולהמליץ על צעדים נוספים וללוות את המוסדות בתהליך.

5. לעצב ולהמליץ על יוזמות שונות על מנת להרחיב את נגישות ההשכלה הגבוהה ליוצאי אתיופיה.

6. אחריות על ביצוע מחקר מקיף שיבדוק את ביצועי התכנית ועמידה ביעדים. המחקר יבוצע כל שלוש שנים.


הרכב הועדה:

יו”ר – פרופ’ יוסי שיין, חבר ות”ת

גב’ זיווה מקונן דגו – נציגת ציבור, פרופ’ שפרה שגיא – חברת מל”ג, ד”ר שרון שלום – אוניברסיטת בר אילן, ד”ר ווביט וורקו מנגסטו – המכללה האקדמית דוד ילין, ד”ר חן ליפשיץ – המכללה האקדמית אשקלון, מר ג’גאו בימרו – נציג סטודנטים, נעה שוקרון/עדו סופר – משרד האוצר, גב’ מעיין פדן (משקיף) – התאחדות הסטודנטים, גב’ קסאיי דמוזה פרנזמן (משקיף) משרד רוה”מ, מר אייל ניצני (משקיף) משרד הקליטה,





פרופ’ ארנון בנטור, הטכניון (יו”ר הועדה)

פרופ’ יפה זילברשץ – יו”ר ות”ת, פרופ’ אדו פרלמן – סיו”ר מל”ג, פרופ’ יוסי שיין – חבר ות”ת, אוניברסיטת תל אביב, פרופ’ אלי פולק – חבר מל”ג, מכון ויצמן למדע, פרופ’ עפרה ענבר – אונ’ תל אביב, פרופ’ שירה הנטמן – מכללת תל חי, פרופ’ אריה רייך – אונ’ בר אילן, פרופ’ אבי שגיא-שוורץ – אונ’ חיפה, ד”ר אלס ורבקל – מכללת בצלאל, גב’ מיכל גלברט – רפרנטית מו”פ והשכלה גבוהה, אגף התקציבים, משרד האוצר, גב’ מעיין פדן – רכזת מדיניות אקדמית





פרופ’ יואב בנימיני, אוניברסיטת תל-אביב – יו”ר הועדה

פרופ’ גל אלידן, האוניברסיטה העברית, פרופ’ מיכאל אלעד, הטכניון, פרופ’ דפנה ויינשל,האוניברסיטה העברית, פרופ’ יפה זילברשץ, יו”ר ות”ת, פרופ’ אבישי מנדלבאום, הטכניון, פרופ’ טובה מילוא, אוניברסיטת תל-אביב, פרופ’ שי מנור, הטכניון, פרופ’ בועז נדלר, מכון ויצמן למדע, פרופ׳ מור פלג, אוניברסיטת חיפה, פרופ’ גל צ’צ’יק, אוניברסיטת בר-אילן, פרופ’ ליאור רוקח, אוניברסיטת בן-גוריון


اللجان المرافِقة

اللجنة المُرافِقة في موضوع الدراسة الرقمية:

وظائف اللجنة المُرافِقة تقديم استشارة لمجلس التعليم العالي ولجنة التخطيط والمُوازَنة حول تحديد سياسات في موضوع الدراسة الرقمية وبلورة خطوط توجيهية في مسائل هامّة أكاديمية، تنظيمية، وتمويلية. إضافة إلى ذلك، ترافِق اللجنة المبادَرات المختلفة لمجلس التعليم العالي/ لجنة التخطيط والمُوازَنة في الموضوع، تتابعها، وتقدّم استشارة دورية حول استمرارها. كما تفحص الاقتراحات التي تصِل من المؤسسات ردًّا على البيانات التي يُصدرِها مجلس التعليم العالي ولجنة التخطيط والموازَنة حول اختيار الفائزين. يجدر ذِكر أنّ اختيار الفائزين يتمّ عبر لجنة المُرافَقة لمجلس التعليم العالي/ لجنة التخطيط والمُوازَنة، بموافقة لجنة توجيهية تُقام لهذا الغرض في وزارة المساواة الاجتماعية، وتشمل أيضًا ممثّلين عن مجلس التعليم العالي/ لجنة التخطيط والمُوازَنة.

أعضاء اللجنة: البروفيسورة يافة زيلبرشتس، رئيسة اللجنة، د. ريفكا فادماني شاومن، البروفيسور عزري طرزي‎، البروفيسور يوفال جرعيني، البروفيسورة أييلت برعم – تسباري، د. إينا بلاو، البروفيسور داني بن تسفي، البروفيسور شمعون شوكن، البروفيسور باروخ شفارتس، البروفيسورة ميري باراك، السيّدة عادي مشنيوت، السيّدة شيلي شبيغلمان.

لجان التحكيم الفرعية في موضوع الدراسة الرقمية:

من أجل القيام بالتحكيم، تقدّم لجان التحكيم الفرعية استشارة للجنة المُرافَقة في موضوع الدراسة الرقمية، كلّ واحدة في مجالها. يتمّ التحكيم وفق المعايير المحدّدة في البيانات ذات الصلة.

أعضاء لجنة التحكيم الفرعية في العلوم الإنسانية والاجتماعية: البروفيسور عزري طرزي‎، البروفيسور عوز ألموج، البروفيسورة سونيا روكس، البروفيسور آساف ميداني، البروفيسور دانييل ستتمان، البروفيسور يوفال نوح هراري، البروفيسور رفائيل مان.

أعضاء لجنة التحكيم الفرعية للعلوم الطبيعية: البروفيسور يوفال جرعيني، البروفيسورة ياعيل نميروفسكي، البروفيسور دان يكير، البروفيسورة أفيفيت ليفي، البروفيسورة أورنا إلروي شتاين، البروفيسورة إيلانا بار، البروفيسور دافيد حاي.

اللجان العُليا لتعيين الأساتذة (البروفيسورات)

سلطة منح ألقاب الأستاذية معطاة لقِسم فقط من مؤسسات التعليم العالي في إسرائيل. أمّا منح لقب بروفيسور للمحاضرين في باقي المؤسسات فمنوط بموافقة مجلس التعليم العالي. يتمّ الأمر عبر خمس لجان عُليا لتعيين الأساتذة (البروفيسورات).

في 31 تشرين الأول 2017، حدّث مجلس التعليم العالي تشكيلة خمس لجان عُليا في المجالات التي ستُفصَّل. تعمل اللجان العُليا لتعيين البروفيسورات وفق ترتيبات نظام عمل اللجان العُليا لتعيين الأساتذة (البروفيسورات) ومعايير تقديم طلبات لتعيين بروفيسورات.

تمّت بلورة تركيبة اللجان بعد عملية استشارة مع مُجمَل مؤسسات التعليم العالي بهدف تأمين التوازن وتمثيل المؤسَّسات، مجالات الدراسة، والجنسَين. أعضاء اللجان هم أساتذة كاملو الأستاذية (Full professors) ذوو صيت أكاديمي وخبرة في لجان ترقية الأساتذة، شغلوا في الماضي وظيفة إدارية أكاديمية. رئيس اللجنة هو شخص شغل في الماضي منصبًا إداريًّا كبيرًا، مثل: عميد/ مسؤول أكاديمي/ نائب رئيس للشؤون الأكاديمية/ رئيس، وشغل منصب رئيس/ عضو لجنة تعيينات في الكلية/ المؤسسة

للمزيد من المعلومات حول الاعتماد لمنح لقب بروفيسور

להלן פירוט הוועדות:


יו”ר הוועדה: פרופ’ גבריאלה שלו, הקריה האקדמית אונו (משפטים).


מ”מ יו”ר הוועדה: פרופ’ שושנה אנילי, אוניברסיטת תל אביב (חקר ביצועים, הפקולטה לניהול)


חברי הוועדה:



  • פרופ’ שושנה אנילי, אוניברסיטת תל אביב (חקר ביצועים, הפקולטה לניהול)

  • פרופ’ אריה נדלר, אוניברסיטת תל אביב (פסיכולוגיה)

  • פרופ’ מירי כהן, אוניברסיטת חיפה (ביה”ס לעבודה סוציאלית)

  • פרופ’ עקיבא כהן, המכללה האקדמית עמק יזרעאל (תקשורת)

  • פרופ’ בן-דוד ניסים, המכללה האקדמית עמק יזרעאל (כלכלה)

  • פרופ’ מולי להד, המכללה האקדמית תל-חי (פסיכולוגיה וחינוך, דרמה -תרפיה)

  • פרופ’ עמיקם נחמני, המכללה האקדמית תל אביב-יפו (מדעי המדינה)

  • פרופ’ גדעון פישמן, אוניברסיטת חיפה (סוציולוגיה וקרימינולוגיה)


מרכזת הוועדה: גב’ שרי אנגלנדר Sherry@che.org.il 02-5094432


תאריכי הישיבות:


17.11.14 || 25.1.15 || 2.4.15 || 7.6.15 || 3.9.15 || 25.11.15  || 3.2.16  || 6.4.16  || 29.6.16  || 19.9.16 || 6.12.16 || 15.2.17 || 26.4.17 || 11.6.17 || 22.04.18 || 24.06.18


לאישורי הדרגות



יו”ר הוועדה:פרופ’ יהודה פרידלנדר, אוניברסיטת בר אילן (ספרות עם ישראל וספרות משווה)


מ”מ יו”ר הוועדה: פרופ’ יואב גלבר, המרכז הבינתחומי הרצליה (חקר הציונות).


חברי הוועדה:



  • פרופ’ רוזלין קורן, אוניברסיטת בר אילן (תרבות צרפת)

  • פרופ’ מנחם צור,האקדמיה למוזיקה ירושלים (מוזיקה)

  • פרופ’ חיים גורן, המכללה האקדמית תל חי (גיאוגרפיה היסטורית)

  • פרופ’ תמר אלכסנדר, מכללה אקדמית אחוה (ספרות עברית)

  • פרופ’ לארי אברמסון, שנקר – הנדסה. עיצוב. אמנות. (אמנות ויצירה).

  • פרופ’ אביגדור שנאן, האוניברסיטה העברית (ספרות עברית)

  • פרופ’ יצחק רייטר, המכללה האקדמית אשקלון (לימודי המזרח התיכון וארץ ישראל ולימודי האסלאם)


מרכזת הוועדה: גב’ בתיה הקלמן Batya@che.org.il 02-5094446


תאריכי הישיבות:


17.11.14 || 13.1.15 || 17.2.15 || 2.6.15  || 11.8.15 || 3.11.15 || 26.1.16 || 10.5.16 || 12.7.16 || 1.11.16 || 31.1.17 || 1.3.17|| 7.8.17 || 24.12.17 || 30.04.18 || 04.06.18


לאישורי הדרגות



יו”ר הוועדה: פרופ’ יוסי מניס, אוניברסיטת בר אילן (הוראת המדעים).


מ”מ יו”ר הוועדה – פרופ’ נעמה צבר בן יהושע


חברי הוועדה:



  • פרופ’ יזהר אופלטקה, אוניברסיטת תל אביב, הוגש ע”י מכללת גורדון (מדיניות ומנהל חינוך)

  • פרופ’ רבקה איזיקוביץ’, אוניברסיטת חיפה (מדיניות ומנהיגות בחינוך)

  • פרופ’ נעמה צבר בן יהושע, המכללה האקדמית אחוה (חינוך יהודי)

  • פרופ’ איסמעיל אבו סעד, אוניברסיטת בן גוריון בנגב (מדיניות ומנהל חינוך)

  • פרופ’ עירית קופפרברג, מכללת לוינסקי לחינוך (חינוך)

  • פרופ’ ג’ודי אורבך, אוניברסיטת בן גוריון (חינוך)

  • פרופ’ נאוה בן צבי, האוניברסיטה העברית (אמריטה) (הוראת המדעים- כימיה)


מרכזת הוועדה: הגב’ אפרת שגיא Efrat@che.org.il 02-5094442


תאריכי הישיבות:


17.11.14 || 06.01.15 || 08.03.15 || 02.07.15 || 20.09.15 || 19.11.15 || 24.01.16 || 31.03.16 || 14.07.16 || 21.08.16 || 03.11.16 || 02.02.16 || 23.04.17 || 12.07.17 || 24.12.17 || 08.03.18 || 07.05.18 || 05.07.18 || 04.10.18 || 13.12.18 || 19.02.19 || 16.05.19 || 07.07.19


לאישורי הדרגות



יו”ר הוועדה: פרופ’ דני לויתן, אוניברסיטת תל-אביב (אמריטוס) (מתמטיקה)


מ”מ יו”ר הוועדה: פרופ’ אהוד הימן, אוניברסיטת ת”א (הנדסת חשמל)


חברי הוועדה:



  • פרופ’ חנה דודיוק, שנקר – הנדסה. עיצוב. אמנות. (הנדסת פלסטיקה)

  • פרופ’ שלומי דולב, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (מדעי המחשב)

  • פרופ’ עלי מרצבך, אוניברסיטת בר אילן, (מתמטיקה)

  • פרופ’ עדנה שכטמן, אוניברסיטת בן גוריון (הנדסת תעשיה וניהול)

  • פרופ’ מנחם שטיינר, המרכז האקדמי לב (מתמטיקה)

  • פרופ’ יהודית גל-עזר, האוניברסיטה הפתוחה (מדעי המחשב)

  • פרופ’ ליאוניד אוסטר, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון (פיזיקה)


מרכזת הוועדה: גב’ אפרת צדקה 02-5094416 Efratl@che.org.il


תאריכי ישיבות:


17.11.14 || 25.02.15 || 06.05.15 || 11.08.15 || 24.11.15 || 07.02.16 || 08.05.16 || 08.08.16 || 13.11.16|| 05.02.17|| 29.05.17 || 24.12.17 || 25.03.18 || 13.05.18 || 28.10.18 || 27.01.19 || 17.03.19 || 12.05.19


לאישורי הדרגות



יו”ר הוועדה: פרופ’ ורדה רוטר, מכון ויצמן למדע (ביולוגיה).


מ”מ יו”ר הוועדה: פרופ’ גל ריכטר-לוין, אוניברסיטת חיפה (נוירוביולוגיה)


חברי הוועדה:



  • פרופ’ נעמי כץ, הקריה האקדמית אונו (ריפוי בעיסוק)

  • פרופ’ דורית רביד, אוניברסיטת תל אביב (הפרעות בתקשורת)

  • פרופ’ אטה ליבנה, אוניברסיטת בן גוריון בנגב (מדעי הבריאות)

  • פרופ’ אליק הוניגמן, המכללה האקדמית הדסה (ביולוגיה מולקולרית)

  • פרופ’ ברוך מינקה, האוניברסיטה העברית (רפואה)

  • פרופ’ רחל אמיר, המכללה האקדמית תל חי (מדעי החיים)


מרכזת הוועדה: גב’ מעין גורמס-כהן Maayan@che.org.il 02-5094422


תאריכי הישיבות:


21.12.14 || 22.2.15 || 3.5.15 || 4.8.15 || 9.2.16 || 21.6.16 || 20.12.16 || 05.02.17 || 24.12.17 || 28.03.18 || 06.05.18 || 03.12.18 || 17.03.2019 || 24.06.19 || 05.12.2019


לאישורי הדרגות


رؤساء ونوّاب رؤساء مجلس التعليم العالي على مرّ التاريخ

 

מס’ מועצה      תאריך מינוי המועצה      סיו”ר מל”ג                        יו”ר מל”ג

 

מועצה 13 מרץ      2017 פרופ’ אדו פרלמן מר נפתלי בנט – שר החינוך

 

מועצה 12 מרץ      2012 ד”ר רבקה (שאומן) ודמני

פרופ’ חגית מסר ירון

ד”ר שמשון שושני

מר נפתלי בנט – שר החינוך

מר שי פירון – שר החינוך

מר גדעון סער – שר החינוך והתרבות

 

מועצה 11 מרץ      2007 פרופ’ נחום פינגר

פרופ’ יצחק גלנור

מר גדעון סער – שר החינוך והתרבות

פרופ’ יולי תמיר – שרת החינוך והתרבות

 

מועצה 10 מרץ      2002 פרופ’ יחזקאל טלר פרופ’ יולי תמיר – שרת החינוך והתרבות

 

מועצה 9 פברואר 1997 השופטת שושנה נתניהו גב’ שולמית אלוני (ז”ל) – שרת החינוך והתרבות

מר זבולון המר (ז”ל) – שר החינוך והתרבות

 

מועצה 8 דצמבר  1992 השופטת שושנה נתניהו גב’ לימור לבנת – שרת החינוך והתרבות

מר יוסי שריד – שר החינוך והתרבות

מר יצחק לוי  – שר החינוך והתרבות

מר זבולון המר (ז”ל) כמ”מ שר הדתות

פרופ’ אמנון רובינשטיין – שר החינוך והתרבות

מר זבולון המר (ז”ל)  – שר החינוך והתרבות

 

 מועצה 7  נובמבר  1986  השופט משה לנדוי (ז”ל)  מר זבולון המר (ז”ל)  – שר החינוך והתרבות

 

מועצה 6 נובמבר  1981 השופט משה עציוני (ז”ל) מר יצחק נבון (ז”ל) – שר החינוך והתרבות

מר זבולון המר (ז”ל) – שר החינוך והתרבות

 

 מועצה 5  נובמבר  1976  השופט משה עציוני (ז”ל)  מר זבולון המר (ז”ל) – שר החינוך והתרבות

מר אהרון ידלין – שר החינוך והתרבות

 

מועצה 4 נובמבר  1971 השופט משה לנדוי (ז”ל) מר  אהרון ידלין – שר החינוך והתרבות

מר יגאל אלון (ז”ל) – שר החינוך והתרבות

 

מועצה 3 דצמבר  1966 השופט חיים כהן (ז”ל) מר יגאל אלון (ז”ל) – שר החינוך והתרבות

 

מועצה 2 יוני        1961 השופט חיים כהן (ז”ל) מר אבא אבן (ז”ל)

 

מועצה 1 דצמבר  1958 השופט חיים כהן (ז”ל) מר זלמן ארן (ז”ל) – שר החינוך והתרבות

رؤساء لجنة التخطيط والمُوازَنة على مرّ التاريخ

2015-היום            פרופ’ יפה זילברשץ

2014-2015          פרופ’ פייסל עזאיזה סגן יו”ר ות”ת שימש כמ”מ יו”ר ות”ת בישיבות ות”ת בלבד

2009-2014          פרופ’ מנואל טרכטנברג

2003-2009          פרופ’ שלמה גרוסמן

1997-2003          פרופ’ נחמיה לבציון (ז”ל)

1990-1996          פרופ’ אמנון פזי (ז”ל)

1986-1990          פרופ’ יעקב זיו

1979-1985          פרופ’ חיים הררי

1974-1979          פרופ’ נתן רוטנשטרייך (ז”ל)

 

اللجنة المُرافِقة لعملية الاعتراف الدولي بتعليم الطب في إسرائيل

יו”ר- פרופ’ רבקה כרמי, אוניברסיטת בן גוריון
פרופ’ צפורה פאליק –זכאי– אוניברסיטת בר אילן
פרופ’ אדו פרלמן, סיו”ר מל”ג
פרופ’ שאול יציב, משרד הבריאות
פרופ’ אמנון להד, האוניברסיטה העברית הדסה, קופת חולים כללית
ד”ר איתמר קאהן, טכניון
פרופ’ אמיתי זיו, אוניברסיטת תל אביב